Jaké vybrat chrániče?

Norma EN 1621 pro chrániče ramen, loktů, boků a kolena 

V normě je stanoven rozsah a úroveň ochrany pro vaše ramena, lokty, boky a kolena. Norma EN 1621-1 je benevolentní a splní ji různé typy chráničů. Norma EN1621-2 je v trochu vyšším levelu a tudíž ne každý materiál projde náročnými testy. Materiály pro chrániče jsou různé. Nejčastěji se používá vrstvená tvrzená pěna, paměťová pěna, silikon, viscoelastic, tvrdé plasty, viscoflex, RTP, core-comp, nyuopoly a další. U chráničů však je důležitý fakt, za jakých podmínek plní svou úlohu na 100%. Se vzrůstající teplotou dochází k rychlejšímu pohybu molekul a tím pádem také k měknutí materiálů. Většina chráničů vás při dosažení běžných motorkářských teplot bohužel neuchrání. 

U chráničů se dívejte na tyto parametry:

  • úroveň ochrany chrániče
  • jaké rozmezí teplot splňuje pro danou normu
  • kolik kN je přeneseno chráničem na tělo
  • zda se jedná o certifikovaný výrobek zkušebnou, výrobcem
  • chránič by měl mít  CE Approved
  • chránič má splňovat normou dané teploty při běžné teplotě, nikoliv při běžných pokojových teplotách

Chrániče páteře 1621-2:2010 mají podobný způsob testování jako chrániče ramen, loktů nebo kolen. Používají se podobné materiály, ale na větší plochu spíše jejich kombinace. Normu dvě splňují opět materiály, které prošly náročnými testy. Mezi ně především patří SAS-TEC, který používá v oblečení na motorku BÜSE nebo D30, který používá skvělý FURYGAN. Dále to jsou vrstvené paměťové pěny, které najdete například u páteřáku BELLUNO od Büse, mimo jiné několikanásobného vítěze testů páteřových chráničů.

Moto chrániče si můžete otestovat a zjistit útlumy přímo zde: TEST SAS-TEC CHRÁNIČŮ NA MOTORKU

A co když chci bezpečí posunout ještě dál?

Pak už zbývá jen airbagová vesta. Ta samozřejmě posunala hranice daleko dále než běžné chrániče, tedy především páteřové. Dobrý páteřák by neměl chybět ve výbavě žádného motorkáře, avšak airbag je skutečně revoluční řešení v ochraně zad a hlavy současně. V tomto segmentu jednoznačně na trhu vede HELITE, což je firma, která design, vývoj i výrobu airbagů provádí a řídí ve městě Dijon ve Francii. Každý samotný airbag a jeho spouštěcí systém je pečlivě testován a je kontrolována kvalita jeho jakosti. Proto jsou airbagové vesty Helite absolutní špičkou na trhu. Naše airbagy jsou již používané v několika vysoko rizikových sportech, například pro jezdce na motocyklech, čtyřkolkách, koních, pro lyžaře a piloty,… Mnoho vývojářských firem je také používají v průmyslu, jako OEM projekty. Naše OEM projekty na nás kladou vysoké standardy kvality a spolehlivosti. Naše ochranné oděvy obzvláště oceňují profesionální sportovci, kteří si nemohou dovolit zranění. Neváhejte a přijďte si prohlédnou airbagovou vestu přímo k nám na prodejnu, rádi Vám vše vysvětlíme a pomůžeme vybrat tu pravou pro Vás.